
Witaj. Powyższy temat jest jedną z bardziej indywidualnych kwestii związanych z treningiem na siłowni tudzież innych form aktywności ruchowej. Możesz teraz pomyśleć. „Co Ty możesz wiedzieć o bólu i męczarniach jakie przechodzimy”. „Faceci nigdy tego nie zrozumieją” I taka prawda, masz rację. Aczkolwiek mogę przytoczyć pewne analogiczne schematy dzięki, którym ukierunkuję Cię na właściwą drogę. Gdy mam migrenę, wszystko mi przeszkadza, denerwuje mnie światło, często wymiotuje… Czy idę wtedy na trening ? Absolutnie nie. Jest to ostatnia rzecz, o której bym pomyślał. Podobna sytuacja. Panuje wysokie ciśnienie, rozsadza mi głowę ale nie jest to ból , który paraliżuje moje życie. Zastanawiam się i bije z myślami. W końcu wyruszam na trening. Biorę tabletkę przeciwbólową i wykonuję najlepszą jednostkę treningową w tygodniu. Podobnych przykładów można przytoczyć tysiące.
Pamiętaj, że to Twoje ciało. Znasz je najlepiej i wiesz na co możesz sobie pozwolić. Jeśli trenujesz systematycznie i odpuścisz trening czy dwa, nic Ci się nie stanie. Tak jak nie osiągniemy celu treningowego w tydzień czy dwa tak stracona sesja treningowa nie spowoduje załamania formy.
Przedstawię parę aspektów fizjologicznych, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji. Pamiętaj jednak, że to tylko czysta teoria. Jak to się mówi życie to zweryfikuje.
Pierwsza kwestia wg. badań naukowców mówi nam, że podczas okresu masz więcej siły. Niewykorzystane zasoby energetyczne są uwalniane w większej mierze aniżeli choćby w stanie napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli wykonujesz trening mający za zadanie zwiększyć Twoją masę mięśniową pamiętaj, że nagły wzrost hormonów tj. progesteron i estrogen mają znaczący wpływ na syntezę białek mięśniowych. W skrócie trudniej o dostęp do odpowiedniej puli aminokwasów. Wysoki poziom estrogenów warunkuje również Twoje łaknienie na łakocie. Czemu tak się dzieje? Zmniejszamy zdolność spalania węglowodanów. Pojawiają się wzdęcia co może utrudniać wykonanie niektórych ćwiczeń. Zwiększona ilość wazopresyny spowoduje zatrzymanie się wody co może wywołać efekt obrzmienia. Nadmierne bóle głowy mogą przysposobić do ogólnego rozdrażnienia i osłabienia codziennych działań. Panujące skurczę podczas okresu możemy zniwelować odpowiednią suplemetacją magnezu, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminą D3 jak i aspiryną w niskich dawkach.
Gdy znasz już potencjalne plusy i zagrożenia odpowiedz sobie sama na pytanie. Jak przebiega u Ciebie ten proces i czy coś stoi na przeszkodzie, żeby udać się na trening. Pamiętaj, że każda wymówka jest dobra ale nikt decyzji za Ciebie nie podejmie.