Kettlebell swing – ćwiczenie, które powinieneś wykonywać każdego dnia

O swingu słów kilka

Swing to jedno z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych ćwiczeń, jakie możemy wykonywać przy użyciu odważników kulowych. Absolutna podstawa do bardziej zaawansowanych technik z kulami, takich jak rwanie (snatch) i zarzut (clean).

Patrząc pod kątem wzorca ruch – „zawias biodrowy” – wykonywany w trakcie swingu, jest absolutnie kluczowy do lepszego funkcjonowania każdego dnia i każdy powinien go opanować do perfekcji.

„Wymach kettlem” angażuje praktycznie całą grupę mięśni kulszowo-goleniowych i tylnej taśmy funkcjonalnej. Wykonywany w odpowiedniej technice wzmocni mięśnie dwugłowe, pośladki, brzuch, a nawet mięśnie najszersze grzbietu.

Częste błędy w technice

Najczęstszym błędem jaki ludzie na siłowni, jest wykonywanie tego ćwiczenia z myślą o wzmocnieniu mięśni ramion. Patrząc z boku, rzeczywiście może się wydawać że ruch inicjowany jest z rąk – jednak nic bardziej mylnego.

W klasycznym swingu rosyjskim (zgodnie z metodyką ciężką, hardstyle’ową) ręce pracują jedynie „w dół”. Po zakończeniu fazy koncentrycznej, czyli po pełnym wyproście stawu kolanowego i biodrowego, powinniśmy oddziaływać rękoma na kettla, w celu aktywacji wcześniej wspomnianych mięśni najszerszych grzbietu. Ściągamy go tym samym do pozycji wyjściowej (pełny „hip hinge”), a następnie wprowadzamy w kolejne powtórzenie aktywując ruch mięśniami dwugłowymi i pośladkowymi.

Ćwiczenie hybrydowe – na każde potrzeby

Swing jako ćwiczenie balistyczne (czyli składające się naprzemiennie z napięcia-rozluźnienia-napięcia), ze stosunkowo niskim lub średnim obciążeniem, najczęściej kojarzy się z treningami o wysokim wydatku energetycznym.

Jednak odpowiednio planując trening i mając dostęp do szerokiego wachlarzu odważników kulowych – możemy go wykorzystać do totalnie skrajnych zdolności motorycznych.

Ciężkie swingi mogą nam posłużyć do budowania siły maksymalnej czy też wydolności anaerobowej. W treningu trójbojowym mogą być ćwiczeniem poprawiającym bazę martwego ciągu (np. „Dead Stop Swing” świetnie uczy dynamiki i kreowania napięcia pozycji startowej).

Wariancje unilateralne (np. swing jedną ręką, swing z ręki do ręki) to świetne ćwiczenia antyrotacyjne, które znajdą zastosowanie w treningu zarówno z amatorami, jak i zawodowymi sportowcami.

Praca z lżejszymi odważnikami może być świetnym sposobem na zbudowanie żelaznej wytrzymałości siłowej i aerobowej (cardio).

Nigdy mało swingu!

Mimo, że swing jest ćwiczeniem podstawowym to jego nieustanna praktyka niesie wiele korzyści. Poprawienie techniki i efektywności ruchu zawsze powinno pozostać naszym nadrzędnym priorytetem w pracy nad optymalnym zdrowiem i sylwetką.

 

Mateusz Babiak

0
  Podobne artykuły
  • No related posts found.